Havuz Filtrasyon Sistemi

Gönderen admin 21/01/2020 0 Yorumlar

Havuz Filtrasyon Sistemi

Havuz filtrasyon sistemi, içinden yalnızca sıvının geçebileceği bir ortam ekleyerek katıları sıvılardan ayıran çeşitli mekanik, fiziksel veya biyolojik işlemlerden herhangi biridir. Geçen sıvının filtratı da denir. Fiziksel filtrelerde, büyük boy sıvıdaki katı maddeler, biyolojik filtrelerde partiküller tutulur, yutulur, metabolitler tutulur ve çıkarılır. Ancak, ayırma tamamlanmadı; Katılar bir miktar sıvı ile kirlenecek ve filtrat ince tanecikler içerecektir (gözenek büyüklüğüne, filtre kalınlığına ve biyolojik aktiviteye bağlı olarak). Filtreleme hem doğada hem de mühendislik sistemlerinde gerçekleşir; biyolojikjeolojik ve endüstriyel formlar var. Örneğin, hayvanlarda (insanlar dahil), böbrek fizyolojisi filtrelemesi kandaki atıkları uzaklaştırır ve su arıtma ve atık su arıtımı muamelesinde istenmeyen bileşenler yavaş kum filtrasyonunda olduğu gibi, filtre ortamında veya içinde yetiştirilen biyolojik bir filme absorpsiyon yoluyla uzaklaştırılır.

Havuz filtrasyon sistemleri içinde bulunan kum filtreler çeşitli boyutlara uygun kapasitede boyutlandırılmış olmasından ötürü yaygın şekilde kullanılır. Bu filtrelerde filtre malzemesi olarak cam ya da yine yaygın olarak kuartz kum kullanılır. Filtrasyon, kirli suyun pompa basıncı ile filtre içinde dağıtılması ve tortusunu filtre malzemesinde bırakarak temiz şekilde havuza dönmesi esasına dayanır. Kullanılan filtre malzemesinin tane boyutları, filtreleme kalitesini de doğrudan etkiler. Örneğin 1-2 mm kum ile 40 mikron seviyesinde filtreleme yapılırken, 0,5-1 mm kumda bu değer 5-10 mikrona kadar düşebilmektedir. Ayrıca filtre seçiminde filtre edilecek su miktarına ve suyun debisine uygun kapasite belirlenmelidir. 

Havuz filtrasyon sistemlerini uygulayacak ekiplerin işini bilen uzman olmaları gerekir. Sistem için seçilen malzemelerin kalitesiz ve uygulamanın yanlış şekilde planlanması halinde elde edilmek istenilen havuz temizlliğinin sağlanması mümkün olmamaktadır. Ayrıca, filtrasyon için icap eden filtre sistemlerinin belli dönemler içerisinde temizlenmesi de gerekir. Aksi durumda filtrenin tıkanması ve filtreleme işlem performansının düşmesi söz konusudur. Buna yönelik bakım da havuz temizlik servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

Havuz Bakımı ve Havuz Temizliği

İzmir havuz bakım firmaları arasında önemli bir itibara sahip olan Havuzcumdan tecrübeli çalışanları ve güvenilir profesyonel iş ortakları ile lider sıraya yükselmiştir. Sizler İzmir havuz bakım firmaları gibi aramalar yapıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Havuzcumdan ile havuz bakımı, havuz tadilat sorunlarını, havuz tesisat işlerini, havuz temizliği ve havuz onarım gibi işlerinizi rahat bir şekilde halledebileceğiniz gibi akıllı havuz yapımı, havuz imalatı, sauna yapımı, hamam imalatı, tuz odası inşaatının yapımı, su buharı odası yapımı, süs havuzu imalatı, anahtar teslim komple ev tadilatı, ev dekorasyonu, havuz ve sauna ürünleri malzemelerinin satışı gibi pek çok alandan da bizden yararlanabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bizimle iletişme geçebilmeniz için;
0507 855 08 91 ve 0546 818 25 35 numaralı telefonları
ister arayıp isterseniz de whatsapp iletişim hattını kullanarak bize ulaşabilir,
Fiyat alabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Yazı içerik ve yaptığımız projeleri paylaştığımız web sitemizi de ziyaret ederek her projelerimizi inceleyebilirsiniz.
Yazın bunaltan sıcağında ferahlamak ve keyif çıkarmak için kullandığımız havuzlar bu aylarda bizim vazgeçilmezimiz olmaktadır. Havuz bakımı sağlık için gerçekten dikkate alınması gereken bir konudur. Havuza girmeden önce duş alıp havuza girilirse iki ton, duş almadan girilirse yirmi ton havuz suyu kirlenmektedir. Ayrıca rüzgarın taşıdığı toz ve kil gibi toz bulutlarının havuzu kirletmesi, mavi-yeşil alglerin zaman içerisinde havuz tabanlarında, duvarlarında ve havuz suyunda yosunlaşma meydana getirmesi, kirlenmiş havuzların müdahale edilmezse mantarlaşma yapması gibi bir çok olumsuzluklar havuz bakımının yapılmadığı durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu tip sorunlarla karşılamamak için havuz bakımını haftalık, aylık ve yıllık periyotlar halinde uygulamamız gerekmektedir.
Havuz bakımında en çok kullanılacak yöntem genellikle havuz kimyasalları diye adlandırdığımız havuz temizlik ürünleridir. Ayrıca havuz temizliğinde tuz jeneratörü ve ozon jeneratörü ile yapılan doğal bakım çalışmaları da mevcuttur. Fakat bu çalışmalar havuz kimyasalları ile yapılan temizleme çalışmalarına göre daha masraflı ve daha zahmetlidir.
Genellikle havuz bakım çalışmalarında kullanılan yöntem havuz temizlik ürünleri ile yapılan bakım faaliyetleridir. Bu çalışmalarda havuz içerisindeki zararlı organizmaları öldürerek havuzdan mikrop kapmasını önlemek için klor kullanır. Havuz tabanlarının, duvarlarının ve havuz suyunun yosunlaşma yapmaması için kullanılan yosun önleyici de önemli bir havuz kimyasal maddesidir. Ancak havuz suyunun Ph değerleri ortalama 7,2 - 7,8 aralığında olmalıdır. Aksi taktir de klor ve yosun önleyici gibi havuzda kullanılacak havuz kimyasalları fayda etmeyeceği gibi cilt kızarıklığı, göz ve deride yanma gibi olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Havuz suyunun Ph değerlerini istediğimiz değere getirebilmek için de Ph düşürücü yada Ph yükseltici havuz kimyasal maddelerinden yararlanılmaktadır.
En güzeli bu işi bilen, tecrübe ve bilgi sahibi Havuzcumdan profesyonel ekibine bırakmak olacaktır. Çünkü havuz bakımı gerçek anlamda tecrübe ve bilgi gerektiren teknik bir iştir. Evlerinizde veya başka yerlerde olan havuzları çocuklarınız, aileniz veya başkalarının çocukları kullanmakta. Eğlence amaçlı girdiğimiz havuzlarda neden sorun yaşayalım ki ?
Havuzcumdan ile havuz bakımı yaptırmak sizin için doğru bir tercih olacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yapın