Havuz Kimyasalları Fiyatları

Gönderen admin 27/01/2020 0 Yorumlar

Havuz kimyasalları fiyatları tercih edeceğiniz temizlik ürününe göre ve ürünün miktarına göre değişim göstermektedir. Sizler havuz kimyasalları fiyatları gibi aramalar yapıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Üç büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir illeri dahil Türkiye'nin bütün illerinde hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi için bizi arayabilir yada web sitemizden istediğiniz ürünü seçebilirsiniz.

Kampanya urun

Havaların ısınması ile yaz sezonuna girilmeden önce havuz bakımı, varsa tadilat ve tesisat işleri, havuzun duvar ve taban temizliği, motor dairesinin bakım ve temizlik işlemleri, havuz suyunun kontrolü gibi işlemler yapıldıktan sonra havuz sularının yenilenmesi oluşabilecek mantarlaşma yada yosunlaşma gibi zararlı etmenleri önemli ölçüde engelleyerek insan sağlığını korumak amaçlanmıştır. Yani insan sağlığını korumak, havuzlarda daha hijyenik bir ortam yaratmak ve havuzdan daha temiz ve daha estetik görüntü elde edilebilmek için yapılan tadilat, onarım ve temizlik gibi çalışmaların genel adına havuz bakımı denmektedir. 
Havuz içinde ışıklandırmaların yani lambalarının sağlamlık kontrolü yapılmalı arızalı lambalar değiştirilmeli ve elektrik kaçağı kontrolü titizlik ile yapılmalıdır. Bu hususta dikkat edilecek husus, havuz aydınlatmalarında kullanılan lambaların havuz ampulü ve havuz lamba tası arasında suya teması varsa havuz lamba avizesinin tamamen değiştirmek gerekir. Sıva üstü led lambalarla yapılan aydınlatmalarda ise lamba gövdesi tamamen değiştirilmelidir.
Havuz kenarında bulunan kanal ızgaraları kontrolü yapılmalı, yosunlaşma varsa temizlenmeli, yıpranan ızgaraların herhangi bir kazaya davetiye çıkarmadan değişimi yapılması gerekmektedir. Bu havuz kenarındaki ızgaralar hem havuzu görsel olarak güzel gösterirken hem de havuz suyunun emiş ve itişlerinde yardımcı rol oynamaktadır. Piyasada çok düşük maliyetli olarak satılmaktadır. Havuz ızgaralarının sezon sonunda havuzun kapatılması ile toplanıp depoda tekrar sezon açılıncaya kadar muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kullanılması dahilinde havuz ızgaralarının kullanım ömürleri ciddi oranda artacaktır.
Havuz Kimyasalları ile Havuz Bakımı Nasıl Yapılır ?
Havuz bakımında genellikle en düşük maliyetli olan havuz kimyasalları tercih edilmektedir. Doğal olarak ozon jeneratörü ve tuz jeneratörü kullanılmaktadır. Bu jeneratörler doğal klorlama görevi görmektedir fakat havuz kimyasallarına göre biraz daha maliyetli olmaktadır. Havuz kimyasallarında; havuzun mikroplardan arınıp temiz kalmasını sağlamakta kullanılan klor, havuz suyunun Ph değerini düzenleyen Ph düşürücü, havuz suyunun içerisinde bulunan maddeleri havuz filtresine itmesini sağlayan çöktürücü, havuzun daha parlak görünmesini sağlayacak parlatıcı gibi kimyasallardır. Havuz kimyasalları ile temizlik faaliyetlerinde kullanılan havuz kimyasallarını ve havuz bakım tekniklerini beraber inceleyelim.
İlk olarak havuz suyunun Ph değeri ölçülmelidir. İdeal Ph aralığı 7 ile 7,8 civarındadır. Ph değerinin bu değerlerin altında veya üzerinde olması durumunda kullanılacak diğer havuz kimyasalları fayda etmeyeceği gibi cilt sağlığına olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. 
Havuz Kimyasalları Nelerdir? Havuz Kimyasalları Ne işe yarar?
Ph Düşürücü ve Ph Yükseltici maddeleri kullanılarak havuz suyu istenilen Ph düzeyine ulaştırır.
Çöktürücü kimyasalını kullanmadan önce suyun Ph değerinin 7 - 7,8 aralığında olması sağlanmalıdır. Çöktürücü maddesi atıldıktan sonra en az 4 saat motor dairesinden havuz sistemi çalıştırılır ve sürenin sonunda havuz stop ettirilerek havuz 7 saat dinlendirilir. Kullanım talimatından fazla çöktürücü kullanımı havuz suyunun bulanık olmasına sebep olur.
Havuz kimyasalları arasında yer alan ve olmazsa olmaz temizlik ürünlerinden birisi de Klor kullanımıdır. Tablet klor ve toz klor olmaz üzere iki çeşittir. Bunlarda kendi arasında %56 ve %90 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Klorlamanın etkili olabilmesi için havuz suyunun Ph  değerinin 7,0-7,8 aralığında olmasına dikkat edilir. Düzenli periyotlarla hafta iki kere uygulanması gerekir.
Parlatıcı ile havuz suyunun daha parlak görünmesi amaçlanır.
Yosun Önleyici de havuz bakımında kullanılan önemli bir temizlik malzemesidir. Mavi-yeşil alglerin zamanla su ile etkileşime girerek havuzun tabanında, duvarlarında yada direkt olarak havuz suyunda oluşabilecek yosunlaşma ve mantar oluşumu gibi olumsuz etkilerin önlenmesini sağlamaktadır. Böylece havuz temiz ve güzel görünmektedir.
Kalsiyum Hipoklorit inorganik esaslı olan bu aktif klor bileşiği stabilizör içermez. Hızlı çözünebilir. Kireç içerdiğinden su sertliği ve alkalitesi yüksek olan havuz sularında kullanımı uygun değildir. Özellikle alkalitesi düşük olan sularda kullanılması uygundur. Bu ürün rutin klorlama için kullanılabilir. Sezon açılışında, haftalık şok klorlamalarda, kış hazırlığında ve yosun mücadelesinde de periyodik olarak kullanılır. 100m3 havuz suyuna 1-1,5 kg Kalsiyum Hipoklorit ilave edilir. Düzenli kullanımlarda günlük 200-300 gr olarak kullanılır.
Ayak Dezenfektanı yüzme havuzlarında ve saunalarda, sert yüzeylerde ve ayak havuzlarında hijyen için kullanılır. %10'luk oranda sulandırıldıktan sonra cilt ile olumsuz özelliğe sahip değildir. %1 lik solisyonu hazırlanır ve ayak havuzuna boşaltılır, yüzücülerin havuza girmeden önce bu havuza basmaları sağlanır.
Uygulamalarda ise test cihazı ile ölçülen ölçümler sonunda herhangi bir havuz kimyasalı atıldıktan sonra en az 4 saat sonra havuzları kullanmaya başlayın.
Havuz kimyasallarını arka arkaya kullanmakta sıkıntı çıkarabilmektedir. Aynı gün içerisinde kullanılacak kimyasallar arasında da en az 4 saat ara olmasına dikkat edin. Bu konuda bilgi sahibi ekibimize güvenmeniz doğru bir seçim olacaktır.
Siyanürik asit oranı yani havuzun Ph değeri 7'nin üzerine çıkıldıkça klorun dezenfekte etkisi kaybolmaktadır.
Siyanürik asit oranını düşürmek için havuza taze su ilavesi ve Ph düşürücü kullanmak gerekir. 70 ppm siyanürik asidi 40ppm seviyesine indirebilmek için havuz suyunu yarı yarıya tazelemek gerekmektedir. Siyanürik asit 100 ppm değerinin üzerinde ise havuz suyunun tamamen yenilemek gerekir. Fazla stabilizatör havuz  suyunda bulanıklığa yol açar. Alkalin değerleri 100 ppm üzerindeki havuz suyunda  kalsiyum hipoklorit (stabilizatörsüz toz klor) kullanılmaz. Aksi taktirde cilt kuruması gibi sağlık problemlerine yol açabilir ve suda bulantı yapar.

Havuz, içerisinde su olan ve insanların yüzdüğü, dinlendiği, eğlendiği betonarme, çelik yada plastik yapılardır. Havuz suyu belediye şebeke sularından (arıtılmış ve klorlanmış olarak), kuyulardan, göllerden tedarik edilmektedir.. Bu sebep ile zaman içerisinde yapısı bozulan ve kirlenen suyu ilk halinde tutabilmek, zararlı mikroorganizmaları engellemek için kimyasal ürünlere gereksinim duyulmaktadır. Evleriniz için nasıl ki bulaşık deterjanı, yumuşatıcı, yüzey temizleyici, cam sil gibi temizlik malzemeleri var ise benzer ürünler havuz içinde oluşmaktadır. Havuz suyunda sadece kimyasal malzemeler kullanmak yeterli değildir. Çünkü kimyasallar sadece Ph ayarlamaya, bakteri öldürmeye, kirleri çökertmeye, suyu parlatmaya, yosunları engellemeye çalışır. Oysa havuz suyunun içerisinde biriken toz, pislik ve deri artıklarının havuzdan uzaklaştırılması ve her gün bir miktar taze su alarak suyun bayatlamaması sağlamak gerekmektedir.

Havuz suyunun arıtılıp temizlenme işleminde, havuz tabanı içerisine döşenen bir emiş borusu ve buna bağlı olarak emiş pompası yardımı ile dipten emilir. Emilen bu su bir kuvars kumu filtresinden geçirilerek içindeki kirler yakalanır. Yakalanan maddeler tekrar havuza tabandan yollanır. Bu sistemin adi “devir daim” sistemidir. Ağzına kadar dolu olan bir havuza, başka su deposunun içindeki su (rezerv = denge deposu) pompa yolu ile aktarılırsa zaten dolu olan havuz taşacaktır. İşte bu taşan su da tekrar denge deposuna geri dökülür ve bu sayede su kaybı yaşanmaz. Bu sistem de devir daimin bir parçasıdır.

Dolu havuzun içindeki ve dibinde biriken kirleri arıtmak için havuz dibinden emmek (dip emiş), üstündeki kirleri taşımak için denge deposu gereklidir.
Arıtma filtresinin en çok kullanılanı ve en doğrusu kuvars kumu filtresidir. Bu filtre pompanın havuzdan emdiği suyu içinden geçirirken sudaki tüm toz, toprak ve diğer parçaları yakalar ve temizler. Dolayısıyla havuza berrak su gönderir. Kalabalık havuzlarda her gün tıkanır. Filtre tıkanınca ters yıkama ve durulamaya almak ve tuttuğu pislikleri kusturarak kanalizasyona göndermek gerekir. Filtreyi ters yıkama ve durulamaya almazsak filtre pislikten tıkanır ve artık yeni gelecek kirleri tutmadan havuza geri gönderir. Havuz kirlenmeye ve bulanmaya baslar. Bu sebep ile havuz  filtresine her gün düzenli aralıklarla 7 dakika ters yıkama ve 3 dakika durulama yaparak filtre temizlenmiş olur.

Havuz kimyasallari fiyatlari 2020

Klor Kullanımı ve Doğru Ph Değerleri

Klor ve PH düşürücü asidi kullanılmasının sebebi ise havuz suyu, bulunduğu çevre ve insanla sürekli kirletilir. Duş almadan havuza girmek 20 Ton, duş alıp havuza girmek 2 ton havuz kirliliği oluşturmaktadır. Çevrede oluşan toz ve kirin rüzgar gibi etkileri ve insan derisi yada insanların dökülen kılları buna örnek verilebilir. Havuzun temizlenmesi fiziksel olarak arıtma filtresi ile temizlenir. Ancak kimyasal ve biyolojik dengesi bozulan havuz suyu sadece kimyasalların etkisi ile düzene girer. Kloru bakteri ve virüs gibi zararlı patojenlerin üreyip de insanı hasta etmemesi için havuz suyunda kullanmaktayız. PH düşürücü asidi ise, havuz suyuna giren insanların sürekli olarak gözle görünmeden ter attığı ve suyun pH’ini hep yüksek tuttuğu için havuzda kullanırız. PH düşürücü asit kullanmazsak o zaman havuz suyunun PH değeri 8,3 civarlarına çıkacak ve insan gözünün kendi PH’i 7,5 olduğu için gözler sürekli kızararak gözlere zararlı bir etken haline gelecektir. Ayrıca yüksek pH derecesinde klor da tam gücünü ortaya koyamayacak ve klor kullanımı çok fazla olacaktır.

Havuz suyunda klorun ve pH’in değerleri 1 ton içme suyunda en az 0,3 gr aktif klor olacağına göre havuz standartlarında bu değer en az 2 katı olmalıdır. Yani 1 ton havuz suyunda 0,6 gr aktif klor olması gerekmektedir. Havuz içerisinde virüslerle ve zararlı mikroorganizmalar ile savaşan klordur. 1 ton suda 1 gr aktif klor olmasini hep tercih etmeliyiz ki aniden kalabalık bastırdığından klor sıfıra inemesin. PH ise suyun asidik veya bazik karakterli olup olmadiğını bize gösterir. 7 rakamı nötr’dür. Yani ne asidik ne de bazik ama havuz suyunu 7,2 - 7,8 arasında olmasına dikkat edilir. Çünkü insan gözünün pH derecesi 7,5′tir. Gözün yanmayacağı sınırlar 7,2 - 7,6 değerleridir. Ayrıca bu PH değerleri klorun mikropla savaşma gücünü arttırır. Bir ton havuz suyunda klor degeri 0,6 gram iken mikrop kapma ihtimali kesinlikle yoktur. Havuz suyunun pH’i 7,2- 7,6 arasında iken gözümüz yanma durumu insanların cilt ve göz hassasiyetine göre değişmekle birlikte genel olarak yanmaz.

Havuz suyu aslında yılda bir kez genel olarak temizlik için boşaltılır. Bunun dışında her gün havuza toplam hacmin yüzde 10′ u kadar taze su alındığı için su hiç bozulmadan muhafaza edilir. Korunan su doldur boşalt yapmaya gerek kalmaz. Ancak bunun için iyi bir arıtma ve devir daim sistemi olmalı ve kimyasallar dozajlama (serum) makineleri ile verilmelidir. Standartlara uygun havuz yıllık genel bakım dışında bir tek yazın suyun sıcak olduğu şikâyeti olursa yönetimce karar verilerek boşaltılır.

Havuz kimyasalları fiyatları, dozaj (serum) makinesi ile verilmediği taktirde kötü olur. Çünkü bu makineler olmayınca havuza bunları üstten vermek (akşamlari şoklama yapmak) gerekir. Ama bu verilen kimyasalların gücü gün boyunca azalacak ve genelde öğleden sonra insanların kalabalık olduğu vakitlerde klor suda hiç kalmayacak, bakteri üreyecek ve Ph değeri yükselip göz yakmaya başlayacaktır.

Havuz suyundaki klor ve pH’i miktarı küçük tabletli veya sıvı şeklinde test aleti ile renklenme derecesine göre ölçülerek kullanılır. Bu çalışmaları tecrübeli ekibimiz haftada 3 kez yapıp kimyasal dozaj pompalarını ona göre çalıştırmaktadır. Ölçüm yapılmayan ve akşamdan akşama kimyasal dökülen havuz ise tehlikelidir. En tehlikeli durumlar bilinçsiz havuz kimyasalı kullanımında ve ölçüm yapılmadığında ortaya çıkar.

Havuz klorları 3 çeşittir. Katı (toz veya granül) klor, sıvı klor ve gaz klordur. Gaz klor, tehlikeli ve yatırımı maliyetlidir. Bu sebepten toz klor ve sıvı kloru kullanmak dogru, sağlıklı ve ekonomiktir. Katkılı klorun içinde klor güneş ışığından çabuk ve boşa uçuk gitmesin diye bir katkı vardır. Katkısızın içinde bu yoktur. Havuz sıvı kloru güneşe 56 saat dayanırsa, katkısız tablet klor 23 saat dayanabilmektedir. Sonuç olarak katkılı klor da katkısız klor da uçar. Birisi çabuk birisi geç 2 tip klorda uçacaktır.

Sıvı klor havuz içerisinde zamanla uçar ancak içindeki katkı maddesi uçmaz. Suda birikir. Hem sıvı hem de tablet kloru dönüşümlü kullanmak gerekir. Katkılı klor tehlikelidir. Çünkü katkı maddesi klor gibi uçamadığı için 10 gün sonra suda öyle bir birikir ki insan sağlığı limiti olan 1 ton havuz suyunda 80 gr’i geçer. Bu da göz yanması, kulak şikâyetleri, cilt tahrişleri gibi insan sağlığına olumsuz etkiler oluşturur. O zaman 10 günün sonunda tablet klorla havuz işletmek lazımdır.

10 günden sonra 45 gün sıvı klor kullanarak ve her gün havuza ters yıkama ve durulama yapıp havuza sürekli olarak taze su alacağımız için bu katkı miktarı istenilen seviyelere geri düşecektir. İşte bu da test kit ile takip edilmeli ve buna göre tekrar katkı klora dönülmelidir. Sıvı klor kullanan her havuzun kontrol altında tutulması sağlanır.
Bu kontrol sırasında standart değerlerini geçmiş ise hemen tablet, toz veya sıvı klor sodyum hipoklorite geçilmelidir. Sadece tablet klor kullanılırsa o zamanda çok miktarda klor tüketilir. Çünkü tablet klor güneşte çok çabuk çözünür. Gerek işçilik ve gerekse kimyasal sarf maliyetler de bu duruma göre artış gösterir.

Çöktürücü nedir?
 Suda filtre tarafından yakalanamayacak kadar küçük parçacıkları çöktürmek maksadı ile kullanılan bir üründür. Bu çöktürme işini haftada bir kez düzenli aralıklarla su içerisine havuz kimyasalını vererek kullanılır. Dibe çöken bu çok küçük tozları dipten süpürürüz. Bunu kullanmanın bir diğer yolu da dozaj pompası ile bu kimyasal suya basmak ve filtrede topak topak edip yakalamaktır. Bu sayede süpürge işi de azalır.

Yosun önleyici nedir? 
Çöktürme işini yapınca çöken bazı tozları süpürge alamaz ise dipte özellikle derzlerde yosun ürer. İşte bu da mantar üremesini beraberinde getirir. Tehlikeli olan yosunun kendisi değil, üzerinde üreten mantardır. Mantar oluşumu çok çeşitli hastalıklar taşır. Bu sebeple yosun önleyici kullanırız.

Toz klorlar Avrupa, Amerika, Çin ve Japonya’da üretilir ve bir çok marka toz klor bulunmaktadır. Havuz kimyasallarında toz klor gibi maddeler yurt dışındaki fabrikalardan paket olarak gelir. Türkiye içerisinde  hiç bir markanın kendi üretimi yoktur.

PH düşürücü, çöktürücü, yosun önleyici aynı havuz kimyasalları benzer şekilde Türkiye’ deki büyük fabrikalardan hammadde olarak alınır, etiketlenip satılır. Türkiye’ de klor üretilir. Türkiye’ de 2 adet sıvı klor sodyum hipoklorit üreten fabrika vardır.  Havuzda en önemli faktörler iyi bir havuzcu, ters yıkama + durulama + taze su, kimyasal takip, iyi bir arıtma sistemi, kimyasal ürünlerin uygun şekilde ve miktarda kullanımı çok önemlidir. Doğru bir arıtma ve devir daim sistemi olmayan havuz suyuna en kaliteli kimyasalları kullanılarak doğru bir sonuç beklemek doğru olmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=TrbcQ2A97Rw&feature=youtu.be

Bir Yorum Yapın